Stvoření temnot

29. července 2007 v 13:59 | Kniha - Draci a bájná stvoření, nakladatelství Paseka |  Báje a Bájná stvoření
Stvoření temnot
Strašidelní duchové noci a temnot jsou ještě zlověstnější, vezmou-li na sebe podobu fantastických stvoření. I skutečným zvířatům jsou pro jejich noční zvyky často připisovány nadpřirozené vlastnosti: Navahové tvrdí, že sovy jsou duchové zemřelých, kteří putují mezi tímto a oním světem.
Nebeský démon. Divoký Tchin-kou (nebeský pes) žije podle čínské legendy na noční obloze a příležitostně seskočí na zem, aby přinesl hladomor a záplavy a sežral novorozené děti. Tchin-kou způsobuje pády meteorů a komet, a když požírá Slunce nebo Měsíc, projevuje se to jako zatmění.
Pán noci. Jaguár jako největší a nejdivočejší kočkovitá šelma na celém americkém kontinentu je symbolem temnoty, smrti a války. Mayové věřili, že mezi západem a východem slunce putoval sluneční bůh Ahau Kin podsvětím jako strašlivý bůh Jaguár, pán noci.
Vlkodlak. Vlkodlak je člověk, který se v noci mění v divého vlka, jako takový je symbolem zvířecích pudů, které dřímají pod pozlátkem lidské civilizace. Podle slovanské tradice jsou vlkodlaky ti, kteří se narodí s plodovou blánou přes hlavu: plodová blána byla často uchována jako talisman proti zlu.
Minotaurus. Manželka krétského krále Minoa Pasifae měla styk s býkem a porodila obludného Minotaura. Zlé zvíře, napůl býk, napůl člověk, bylo zavřeno v temném Labyrintu - symbolu našich nejpotlačovanějších pudů a tužeb.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bajuska bajuska | Web | 29. července 2007 v 14:06 | Reagovat

ahoj máš super blog tak prosím hlasuj pro mě v souěži o nej blog jsem tam jako BAJUSKA díky moc moc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.